Přiznání Lucie Koubek (8 důkazů, že i lingvista je jenom člověk)

Dneska vám na sebe prozradím pár pikantností, chcete? Musíme si občas dopřát i nějaký ten bulvárek, ne? Takže jestli si myslíte, že jsem se narodila s Pravidly českého pravopisu v ruce a že moje první říkanka byla vyjmenovaná slova, s radostí vás vyvedu z omylu. Užijte si to.

1. Plete se mi mě a mně

Tohle je jeden z mála pravopisných jevů, nad kterými se musím pravidelně zastavit, zamyslet, musím si to hezky v klidu odůvodnit, a teprve potom to můžu napsat. Když to neudělám, pravděpodobnost, že se spletu, je přesně padesát na padesát.

Ja_a_pepa

2. Skoro vždycky napíšu „schématický“

Vy to možná nevíte, a můžete si to klidně dovolit nevědět, ale „schématický“ je blbě. Správně se píše krátce „schematický“. Já to sice vím, ale stejně to často napíšu špatně. Naštěstí si ale po sobě čtu a většinou si toho i všimnu a opravím to.

3. Interpunkce je moje smrt!

Možná jste si toho už všimli sami, a diskrétně jste mlčeli. Ano, nejslabším článkem mého písemného projevu je interpunkce – tedy hlavně čárky ve větách. (Otazníky a vykřičníky mi jdou docela dobře.) Naštěstí vím, jak a kde si ověřit, zda se čárka píše, či nikoli, a dokonce i rozumím všem těm pro většinu populace nepochopitelným definicím a vysvětlivkám. Ale i tak je to teda těžkej život…

Tajný tip: Pokud máte podobný problém, prosondujte, jestli by se vám nehodil e-book Sám sobě korektorem. K němu totiž jako bonus dostanete stručný e-bůček s názvem Čárka sem, čárka tam, který přehledně v jednoduchých tabulkách shrnuje základní pravidla psaní čárek ve větách. (Jojo, teorie, ta by mi šla…)

No ale ať jsem na tom třeba sebehůř, takováhle prasárnička se mi ještě nikdy nepodařila:

myslim_mluvim_jako_vyZdroj: Facebook

4. Bez Internetové jazykové příručky ÚJČ AV ČR nežiju

(Protože bych se asi ani neuživila.) Nedávno jsem dokonce volala do telefonické jazykové poradny, protože jsem si za nic na světě nemohla srovnat v hlavě, kde se píše čárka ve větě „Pište, jen dokud máte co říct.“ (Vidíte, že jsem s tou interpunkcí nekecala?) Teď už si to ale na věky věkův budu pamatovat, slibuju!

Důležité ale dneska není, co všechno si do posledního detailu pamatujeme, ale co si umíme na správných místech vyhledat a pak to správně použít. No nemám pravdu? Dělejte to taky tak.

5. Slova jako TROJKLANÝ a DCEŘINÝ považuju za čirou zlomyslnost

Ale jo, já si pamatuju, jak se píšou. Vím, že tam dvě „nn“ nemají co dělat, a dokonce i vím, proč to tak je. Ale stejně jsem z nich vždycky málem na prášky. Ještě že nervy mám zaplaťpánbůh v pořádku a to druhý slovo jsem taky musela napsat jen asi dvakrát v životě.

6. Říkám FREE, COOL a IN

A ještě mnoho dalších hrůzostrašných anglických slov. Ale nebojte, jen občas a když to nikdo nevidí… Angličtina byla ještě nedávno můj druhý (skoro) rodný jazyk (no dobře, zase trochu přeháním), a zkrátka jsem už asi nadosmrti poznamenaná. To, že můj písemný projev dalece předčí můj projev mluvený, už asi taky někteří dobře víte. Takže když se cítím zcela bezpečně, dovolím si klidně i takové akrobatické kousky jako „defaultní“ nebo „all over the place“. Ale tohle na mě teda fakt nikde vykládat nemusíte, to je jen mezi námi, jasný??

cool_pixabay

7. S gustem používám obecnou češtinu

A vyžívám se i v různých regionálních tvarech a patvarech. Ráda je občas používám i tam, kde se to třeba tak docela nehodí. Jako například (ó, hrůzo!) u sebe na webu, kde učím lidi psát správně česky. Vy ale naštěstí máte (kromě lásky k češtině) smysl pro neřád, a to je dobře. Díky za to.

8. Jmenuju se Koubek

Ačkoli se vztahem ke své ženskosti nemám vcelku žádný problém, jak se někteří mylně domnívají. Myslete si o tom, co chcete, je to prostě tak a hotovo. Jsem přesvědčená, že každý by se měl se svým jménem cítit fajn a v pohodě, a to považuju za mnohem důležitější než nějaký systém. A když už jsme u toho, dávám palec hore časopisu Respekt, který se oficiálně rozhodl nekomolit příjmení cizinek a nazývat je pravými jmény, tedy např. paní Merkel, paní Obama a paní Rowling.

Tak. A máte to. Teď do (2. pád) MĚ! Anebo víte co? Radši sem dolů napište, jaké jsou vaše oblíbené nešvary, a společně se nad tím zasmějeme, souhlas? :)

3sipky-dolu-tmave

Lucie Koubek
Lektorka copywritingu, písmenková závislačka s vášní pro online marketing. Autorka online programu Copykiller – prodávejte textem.

Učím texty mluvit jazykem internetu tak, aby zaujaly a proměňovaly čtenáře v platící klienty.

Více o Lucii se dočtete tady.
Komentáře