Těšíte se na ježíška, nebo na Ježíška?

Už jste přáli svým klientům a známým šťastné a veselé? Ne? Tak ještě zadržte, a nejdřív si přečtěte tento návod k použití velkých a malých písmen, ať nevypadáte jako vořech.

 

vorech_pixabay

 

Ze všeho nejdřív je dobré vědět, že v roce 1993 – což je pro některé z nás poměrně nedávno – došlo ke změně v pravopisných pravidlech, a od té doby už nic není tak jako dřív.

Toho památného roku se rozhodlo, že budeme psát významné dny a svátky s velkým písmenem na začátku. A nás v tuto chvíli budou zajímat především:

 • Vánoce
 • Nový rok
 • Štědrý den
 • Tři králové
 • Boží hod vánoční

A výhledově se nám budou hodit i ty momentálně o něco méně aktuální:

Velikonoce, Hromnice, Květná neděle, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Boží hod velikonoční (Hod boží velikonoční), Velikonoční pondělí (Pondělí velikonoční), Svátek práce, Den vítězství, Den české státnosti, Památka zesnulých, Den díkůvzdání.

Pojďme se na některé z nich podívat trochu podrobněji.

 

Vánoce

Ano, Vánoce (i Velikonoce) se píšou s velkým písmenem na začátku. Vždy, všude a bez výjimky, bez ohledu na to, jestli se tím myslí jen Štědrý den, nebo obecně vánoční svátky. Dobrá zpráva: Není třeba nad tím nijak špekulovat, stačí si to zapamatovat.

Jakmile ale z milých Vánoc uděláme přídavné jméno, píše se malé písmeno. Ne, to není žádná výjimka ani zákeřnost, platí tu stejný vztah jako Praha – pražský, Alpy – alpský, Facebook – facebookový.

Takže můžeme popřát např.:

 • Krásné Vánoce
 • Veselé svátky vánoční
 • Poklidné vánoční svátky

 

vanoce_pixabay

 

Nový rok

Tady to máme malinko složitější, ale opravdu ne o moc. Nový rok s velkým N označuje konkrétní den v roce – tedy 1. ledna, zatímco novým rokem s malým n se logicky myslí celý nastupující rok. Už vám doufám dochází, že není větší trapas, než popřát někomu šťastný Nový rok – i když vám to možná připadá na pohled velmi seriózní.

Přejeme tedy zpravidla:

 • Šťastný nový rok
  a případně
 • Bezbolestný Nový rok

 

Tři králové

Velkým písmenem na začátku opět označujeme konkrétní den v roce (6. ledna), to už je nám teď asi jasné. Proč? Jednoduše proto, že se tak jmenuje. Nemáme však sebemenší důvod použít velké písmeno např. ve známé koledě: „my tři králové jdeme k vám…“ Tady se o žádný název svátku ani ničeho jiného nejedná.

 

Boží hod vánoční

Lze psát i Hod boží vánoční (podobně jako Pondělí velikonoční i Velikonoční pondělí), a pak se velké písmeno vždy přesouvá na začátek.

 

Silvestr

Ten nám v úvodním výčtu chybí! Pročpak asi?

Protože to není žádný oficiálně uznaný svátek. Je to sice svátek všech pařmenů, flámů a ochmelků, ale ti si ho zatím u patřičných orgánů jako významný den neprosadili. Z toho vyplývá co? Že když jedeme slavit silvestra jakožto poslední den v roce, pak raději s malým s. Velké S píšeme tehdy, pokud se jedná o mužské jméno.

Ve svém vánočním přání tedy můžeme popřát i:

 • Rozjařený silvestr!
 • Nezapomenutelného silvestra!

(Ano, tolerují se oba typy skloňování.)

 

spunty_pixabay

 

Ježíšek

Ale vy už se teď určitě celí třesete na toho ježíška. Tak pojďme do něj!

 • Ježíšek (s velkým písmenem) = malý Ježíš, ale také Štědrý den či Štědrý večer, příp. Vánoce, dále ten, kdo nosí dárky;
 • ježíšek (s malým písmenem) = vánoční nadílka, dárek.

Popřát tedy můžeme:

 • Radostné Vánoce a bohatého ježíška;
 • Ať vám Ježíšek donese spoustu dárků;
 • Poklidného Ježíška a hromadu dárků pod stromečkem.

(Ale ne radostné Vánoce a bohatého Ježíška, protože to bychom jinými slovy přáli radostné Vánoce a bohaté Vánoce. Ehm.)

Ale těšit se můžete jak na Ježíška (Vánoce), tak na ježíška (nadílku). Záleží na vašich materiálně-duchovních preferencích.

 

jezisek_pixabay

 

A z toho nám pro dnešek vyplývá, že nejbezpečnější bude všem letos popřát jedním šmahem

Krásného Ježíška a bohatého ježíška!

Já vám zatím přeju poklidný a pohodový advent (s malým a), hlavně se nestresujte a nenervujte, odpočívejte a nasávejte předvánoční vůně, atmosféru či oblíbené nápoje – co je komu libo.

A když budete mít chuť a slinu, napište mi do komentářů nějaké pěkné a originální vánoční přání. ;)

Lucie Koubek
Textem posedlá copywriterka, písmenková závislačka s vášní pro online marketing. Učím texty mluvit jazykem internetu tak, aby zaujaly a proměňovaly své čtenáře v platící klienty.

Autorka e-booku Manuál úspěšného blogera a online programu Copykiller – prodávejte textem.

Více o Lucii se dočtete tady.
Komentáře